Водеща: Това е „Хоризонт за вас“. Сега към обещаното интервю с доц. Теодор Седларски, министър на икономиката в служебния кабинет. Здравейте, доц. Седларски.
Теодор Седларски: Здравейте, на Вас и на Вашите слушатели.
Водещ: Здравейте.
Водеща: Защо решихте да станете министър на икономиката, защо приехте, кой Ви препоръча, каква е историята на Вашето назначение?
Теодор Седларски: Историята е по правилата, бях повикан на среща при президента няколко дни преди съставянето на кабинета и ми беше предложено като на човек, който е работил в областта на институционалната икономика, декан на стопанския факултет на Софийски университет, забележим в научната област като експерт да поеме ресора на икономиката в служебното правителство.
Водещ: Не се ли притеснявате, че Вашите занимания са теория, разбира се ,те са важни и със значими приноси, ще се разминат с практическото приложение на това, което преподавате и изследвате?
Теодор Седларски: Да, този въпрос ми се задава и аз смея да твърдя, че икономиката, винаги съм казвал, е практична наука, тя се занимава с реални проблеми, тя не е някаква наука, която е далеч от живота или далеч от нещата, които се правят в министерството. Там става дума за икономически политики, за взема на решения в едни или други ситуации точно каквито се случват на практика. Така че не виждам никакъв риск в това, че поемам като академичен специалист по икономика министерството. Веднага трябва да кажа, че ето бяха обявени заместник министрите, те са хора с много опит административен и хора, работили в министерството дълги години, така че има едно допълване да нямаме прекъсване на работата.
Водеща: Вие ли си ги избрахте, или Ви ги избраха?
Теодор Седларски: Да, да, министрите са експерти, така че в един разговор имаше предложения, бяха обсъдени и се стигна до тези зам.-министри, които бяха назначени.
Водеща: А Вие защо приехте да станете министър на икономиката? Защото искате във Вашата биография да пише, че сте били за няколко месеца министър,или защото действително смятате, че нещо може да направите и да промените?
Теодор Седларски: Първо смятам, че е важно да се оцени ролята на… това е чест за Софийския университет, конкретно за Стопанския факултет, който е първият в преподаването на икономика и на управление и смятам, че ние като екип, не само аз, съвместно и факултета, колегията по икономика, с които се познаваме, могат да допринесат. Първо, както заявих в началото, за увеличаване на аналитичния капацитет в министерството, да могат да се правят едни изследвания по-задълбочени, които да помагат на инвеститорите, на българския бизнес, едни прогнозни пакети, които да бъдат регулярен продукт на министерството към хората, които ползват неговите услуги, така че, да, смятам, че можем да внесем свежи идеи, освен академичните по-строги за икономиката и много в областта на предприемачеството, защото ние с това се занимаваме в преподаването, на новите технологии, до какво могат те да доведат в развитието на българската икономика и конкурентоспособност. Така че, да, с пълна убеденост смятам, че за тези няколко месеца поне можем да поставим началото на неща и да подготвим за следващия кабинет интересни идеи и интересни съвещателни органи даже в комбинация с академията и с младите предприемачески среди, които да ги завещаем и да могат те да продължат по-нататък работата с тях.
Водещ: Имате обаче една конкретна задача, поставена Ви миналия петък, да се направи преглед на досегашното управление на министерството. Как тече така наречената ревизия за дейността на МИ?
Теодор Седларски: Както и в другите министерства при нас това тече с пълна сила. Аз съм изключително доволен, още веднъж ще използвам повода да кажа ,че служителите в МИ са много отговорни, готови за работа, веднага папките започнаха да валят още от първия ден от назначаването и аз ги бях възложил в първите часове върху моето бюро. Сега върху тази информация получена и за обществени поръчки, и за всички направени неща през изминалите години и планирани занапред започва една вторична проверка. Там, където са установени някакви съмнения използваме юридически консултации, така че да имаме много ясна представа дали нещо е съмнително и за тях ще говорим след като….
Водеща: Към момента има ли някакви такива нарушения, съмнения?
Теодор Седларски: Имаме няколко казуса, които обаче преди да бъдат проверени щателно няма как да бъдат обявени, така че всичките наши ресурси, главно правните, са насочени към проверка на тези казуси.
Водеща: Като преподавател каква оценка бихте написали на министър Божидар Лукарски, Вашия предшественик?
Теодор Седларски: Аа, не съм му преподавал на него, така че няма да му пиша оценка?
Водеща: Е той е завършил Юридическия?
Теодор Седларски: Мога да кажа, че впечатленията ми бяха чисто човешки симпатични при предаването на министерството и това е.
Водеща: Добре, а за развитието на страната в икономическия сектор през последните 2 години какво мислите?
Теодор Седларски: Аз тук давам едни положителни послания и смятам, че много неща трябва да се разкрият за българското общество, защото в българската икономика дали въпреки министерството, или с помощта на министерството, това е друга тема, но се случват много хубави неща. Имах възможност да се видя с френските инвеститори на среща с Българо-френската камара, после разговори подробни с немско-българската камара, така че виждам на опашка наредени пред министерството големи ключови инвеститори, които питат министерството дали ще им помогне и как е настроено то към влизането им в страната. Тоест разчува се сред другите европейски партньори, че тук някой е инвестирал, имал е успехи те могат да дойдат така, така че министерството има задачата предимно да повиши тази разпознаваемост на България като добра инвестиционна дестинация, първо. Второ, смятам аз като приоритет, че трябва да повишим разпознаваемостта още малко и сред самите българи на България като една интересна дестинация за предприемачески инициативи, млади хора, старт ъпи. Между другото тя се е появила България на картата на европейските старт ъп общности и те я разпознават обаче ние малко говорим за това и тук министърът има една роля да разпространи, да вдигне похлупака над едни неща, които се случват, а някак си не попадат в традиционните медии и те са си останали малко капсулирани в тези модерни Туитър общности, в които си говорят младите хора и предприемачи. А обществото все още е леко песимистично настроено, защото не ги чува, има поколенческо малко разминаване между песимизма на по-големите и това желание да се запретнат ръкави на тези хора, който ходят много навън, виждат интересни неща и казват „абе защо не си го направим и ние по този начин при нас“ и започват да пренасят модерни модели, начини на организация, сами да се справят със социални проблеми…
Водещ: Господин Седларски…
Теодор Седларски: Другата ос е социалното предприемачество, когато виждаме, че има проблеми, да забравим тези стари модели на оплакване и да кажем „да, от това може да направим бизнес, когато направим еди-какво си решение на социален проблем, устойчиво чрез една инициатива на социално предприемачество. По този начин ние да си осигурим един живот за някаква кауза и доход и много млади хора. Ето сега сега веднага сме в подготовка на няколко съвета към министерството по младежко предприемачество и въобще по предприемачество, по социално предприемачество отделен, така че ние ще започнем да събираме идеите от младите хора и това, което те правят, да ги свързваме с големия бизнес, който може да им помогне в много отношения и министерството да се превърне в един форум, където се брейнстормва, където се създават нови идеи, където се обменят. Някои се сещат да правят нещо, защото чуват друг какво прави като тях на Запад или при нас, допълват се и така се повишава конкурентоспособността, тоест трябва да идва отдолу нагоре инициативността и идеите да ги раждат хората.
Водещ: Така е обаче след като Вие подпомогнете младите хора евентуално да стартират собствен бизнес и те го направят, следват доста пречки в диалога им с институциите и с администрацията. Какви ще бъдат реалните стъпки за намаляване на административните тежести за бизнеса?
Теодор Седларски: Да, тук започва тежката работа на министерството, да намали колко се може всички тези пречки. Аз имам едни добри новини, днес вече се формира една работна група към министър-председателя за намаляване на административната тежест и конкретно върху малкия бизнес, в която министерството естествено ще участва активно със свои специалисти. Става дума да се провери там, където може с подзаконови актове, където не е необходимо да се приемат закони, постановления на МС да се облекчат конкретни режими. Ние сега правим ревизия точно в кои от тях е най-наложително това да се направи бързичко, къде може да се въведе този така наречен принцип на „мълчаливо съгласие“, който забавя много процедури и в най-скоро време ще бъдат обявени тези регулации. Други мерки, които традиционно ние се опитваме да засилим, са работата на едно гише, дигитализацията на услуги, така че и от тях също ще има един конкретен списък за тези, нека да бъдем реални все пак, за тези 2-3 месеца, кои няколко от тях могат да бъдат модернизирани.
Водещ: Може ли, доцент Седларски, министерството да се намеси по някакъв начин за увеличаване ръста на икономиката, защото и международни, и наши експерти казват, че е необходим доста по-сериозен ръст, за да има повишаване на жизнения стандарт в страната?
Теодор Седларски: По-висок ръст всички ние искаме да има и това е роля на министерството. Сега, разбира се, икономиката е подложена на много рискове вътрешни и външни и човек не може да ги предвиди, но това, което министерството може да направи е, да отговаря адекватно на тези рискове. Тоест, когато инвеститорите са разколебани в стабилността, ние да провеждаме преки разговори с тях. Аз вече усещам ефекта на разговорите с големи инвеститори как, когато видят желанието на министерството да се вслуша в техните проекти, да останат те в България, да се подпомагат с повече образовани хора и тук моята връзка с образованието, разбира се, от друга страна е ключова. Бързи програми за набавяне на тези умения, които на тях са им необходими. Примерно най-големият проблем, който инвеститорите виждат в България еднозначно през моите срещи много през тези дни, е липсата на кадри, не само в ITсектор, а въобще за всички начинания. И между другото много от работодателите казват, че имат високотехнологични работни места, които изискват много добра квалификация, изобщо престижни привлекателни работни позиции, за които обаче за съжаление малко се чува и хората, така малко насилствено изпращат децата си, голяма част от тях, на Запад, а пък ние сега говорим за внасяне на други деца отвън, които да запълнят трудовия пазар там, където трябва.
Водеща: Какви други проблеми Ви споделиха чуждите инвеститори ,с които се срещнахте?
Теодор Седларски: Най-големият проблем е точно този – обезлюдяване на цели региони, където те са получили разрешени за инвестиции и започват да изграждат капацитети и скат да увеличат броя на хората от 200 да кажем на 1000 само за една година, тръгват с тези големи инвестиционни намерения, а се оказва, че няма как да го направят, защото просто няма там хора.
Водещ: Няма кой да работи.
Теодор Седларски: Тоест една от целите на министерството е да покаже този недостиг на хора, наличие на много добри работни места, които се отварят на западни сериозни инвеститори, които търсят хората, тоест не е необходимо наистина да се ходи в чужбина, за да се търси доход, а после да внасяме с така наречените „сини карти“, между другото това също е една инициатива да се привлекат отвън такива IT специалисти, където наистина не достигат спешно, но по-дългосрочната цел според мен е да си върнем, да си внесем нашите хора, които сме разпилели навън и които могат да получават съвсем добри европейки нива на доход и точно в тези индустрии модерните, дигиталните индустрии, а знаем при нашия стандарт на живот това означава много повече реално неща, които могат да си купят с тези заплати и да живеят много по-добър живот, да не говорим, че правят нещо за общността си, допринасят въобще за българската икономика.
Водеща: За корупция обаче не Ви ли споменаха тези чужди инвеститори и всъщност доколко това е голяма пречка, изключително голяма пред чуждите инвестиции у нас?
Теодор Седларски: Да, тази тема се появява, както знаем ,в доклади, това правителство е завило желание, твърдо намерение, както и президентът се изказва за прекратяване на всякакви такива въобще съмнения за подобни практики, така че в министерството мисля, че аз нямам поводи за съмнения и тук ще се поддържа твърда политика по този въпрос за недопускане
Водещ: Добре, благодаря Ви за този разговор. Доц. Теодор Седларски, министър на икономиката в служебното правителство в специално интервю за „Хоризонт за вас“
БНР, "Хоризонт за вас"