Актуално към 26.03.2021 г.
В тази секция можете да намерите следната информация:
При дружеството с ограничена отговорност (ООД) всеки от съдружниците е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участва в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание. Търговският закон (ТЗ) урежда, както възможност за приемане на нови съдружници (когато напр. дружеството се разраства и има перспектива за разширяване на дейността и капацитета му), така и възможност някой от съдружниците да бъде изключен от дружеството (напр. при неизпълнение на задълженията към дружеството).
Какъв е начинът за приемането на нов съдружник?
Подаване на писмена молба |
Писмената молба следва да бъде адресирана до дружеството. Чрез нея лицето, което иска да стане съдружник, заявява, че приема условията на дружествения договор и желае да се присъедини към дружеството.
Свикване на Общото събрание[1] на дружеството и вземане на решение за приемане на нов съдружник |
Нов съдружник се приема с решение на общото събрание, което се вписва в Търговския регистър (чл. 122 ТЗ).
Общото събрание се свиква от управителя на дружеството най-малко веднъж годишно, като управителят е длъжен да свика извънредно общото събрание и по писмено искане на съдружниците с дялове над 1/10 от капитала. Ако управителят не свика общото събрание в двуседмичен срок от поискването, съдружниците, поискали свикването, могат сами да направят това. Общото събрание се свиква с писмена покана, която следва да бъде получена от всички съдружници най- малко 7 дни преди датата на заседанието, освен ако дружественият договор предвижда друго.
В поканата следва да се посочи къде и кога ще се проведе заседанието на общото събрание, както и дневният му ред – кои въпроси ще се разгледат и решат от съдружниците (чл. 139 ТЗ).
Решението на общото събрание за приемане на нов съдружник се приема с мнозинство от притежателите на повече от ¾ от капитала на дружеството. Задължително условие за валидността на взетото решение е да бъде съставен протокол от заседанието с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена обикновена писмена форма.
Вписване на решението за приемане на съдружник |
Решението за приемане на съдружник поражда действието си само след като бъде вписано в Търговския регистър (чл. 140, ал. 4 ТЗ). Вписването става по заявление (по Образец А4), подадено от управителя на дружеството или от упълномощен от него представител до Агенция по вписванията. Заявлението може да бъде подадено онлайн, като за целта е необходим квалифициран електронен подпис. В случай че заявлението е подадено онлайн, дължимата такса за вписването е двойно по-ниска.
Към заявлението, независимо дали е подадено онлайн или на място в Агенцията по вписванията, следва да бъдат приложени следните документи:
Важно е да знаете | |
Важно е да се отбележи, че когато в еднолично дружество (ЕООД) бъде приет нов съдружник, дружеството престава да бъде еднолично и се превръща в ООД. |
Какъв е начинът за изключване на съдружник?
Търговският закон предвижда редица хипотези, при които е възможно прекратяването на участието на съдружник в дружеството.
Изключването на съдружник е крайна мярка, която може да се предприеме срещу участник в дружеството, който не изпълнява задълженията си. В тази връзка следва да се прави разлика между напускането на съдружник (прекратяване на членството по негова инициатива, което се предшества от писмено предизвестие) и прехвърлянето на целия дружествен дял на съдружника на друго лице, от една страна, и изключването на съдружник, от друга. При напускане на съдружник и прехвърляне на целия дружествен дял на друго лице прекратяването на участието в дружеството е подчинено на желанието на самия съдружник, докато изключването от дружеството се осъществява по инициативата на останалите съдружници и в случай че са налице необходимите предпоставки, като изключваният съдружник не гласува при приемането на решението за изключване.
Следва да се отбележи, че законът цели да ограничи подобни действия, поради което процедурата за изключване на съдружник е усложнена и изключеният съдружник може да потърси защита на своите права и дори възстановяване на членството си в дружеството пред съда.
Търговският закон (ТЗ) изчерпателно урежда ситуациите, в които съдружник може да бъде изключен от дружеството. Това означава, че съдружник не може да бъде изключен безпричинно, а в случай че това стане, съдът би могъл да отмени изключването (чл. 126 ТЗ).
Преди да се пристъпи към процедурата по изключване, задължително условие е към съдружника да бъде изпратено писмено предупреждение. В случай че съдружникът не преустанови поведението, което е станало причина за писменото предупреждение, общото събрание на дружеството може да вземе решение за изключването му.
Важно е да знаете | |
Решението за изключване се взема от общото събрание с мнозинство от съдружниците с повече от ¾ от капитала на дружеството, като в дружествения договор може да се предвиди по-голямо мнозинство. При това гласуване дружественият дял на изключвания съдружник се приспада от капитала на дружеството и така необходимото мнозинство е от притежателите на ¾ от останалия капитал. Съдружникът, чието изключване се гласува, няма право на глас при приемането на решението за изключване. |
Чл. 126 от ТЗ урежда няколко хипотези, при които е допустимо да се започне процедура за изключване на съдружник:
Във всеки от случаите изключването на съдружник се вписва в Търговския регистър по гореописания ред, като към заявлението, подадено от управителя до Агенция по вписванията, се прилагат писменото предупреждение за предстоящото изключване на съдружника и решението на общото събрание на дружеството.
Повече информация | |
Повече информация за процедурата по приемане на нов съдружник и изключването на съдружник и свързаната нормативна уредба можете да откриете на страниците на: |
[1] Общото събрание се състои от всички съдружници
[2] Запрещението е специален режим, който съдът може да наложи на лице, което не може да се грижи за себе си и за своите работи (напр. поради психическо заболяване, недостатъчна психо-физическа зрялост и др.) Лицата, поставени под пълно запрещение, не могат да сключват сделки и да се задължават, а за техните работи се грижи настойник.